F2F Class Notes (Lily) [S]

Pronunciation

bought= bot

Vocabulary

register= RE gis ter 注册®️
registration= re gis DRA tion
ex: you could register for a TikTok account and follow Jesse.

dye= 染
ex: can you tell that I dyed my hair a little darker?

lipstick= 口红💄
ex: I can’t distinguish the different colors of lipsticks.

MVP= Most Valuable Player
ex: My brother was the MVP for basketball and volleyball.

rowing machine= 划船机
ex: I bought a rowing machine and I spend more than 30 mins at home on it.

insist (verb)= 执意
ex: it’s ok, I insist.
ex: I insist, it’s ok, you can come over for a drink.

Speaking

She came to Shanghai and found the English level of Apple and Zoe are not very good, so she required us to find a external English training for them, to improve their writing, speaking and reading skills. So I recommended them here. One of the important reason is the price here is cheap than others. Smart English can make some customized training topics which can help them on their expertise.

I don’t have entertainment, because my friends don’t drink and don’t smoke, we are in the same circle. We play games and basketball. We can play indoor. Now it’s very expensive to play basketball, it’s 25/ person/hour. We play for 2-3 hours, plus the cost for drink water. Usually we buy some energy drinks, I spend 150 each time for basketball. When I was 20 years old, I can play from 1pm to 6pm.

Revised

She came to Shanghai and realized/found out htat the English level of Apple and Zoe are not very good, so she insisted us to find an external English training school for them, to improve their writing, speaking and reading skills. So I recommended them to come here. One of the important reason is that the price here is cheaper than others. Smart English can customize training topics which can help them on their expertise.

I don’t have much entertainment, because my friends don’t drink nor smoke, we are in the same circle. We play games and basketball. We can play indoor. Now it’s very expensive to play basketball, it’s 25/ person/hour. We play for 2-3 hours, plus the cost for drink water. Usually we buy some energy drinks, I spend more than 150 each time on basketball. When I was 20 years old, I could play from 1pm to 6pm.